Narkomania to powszechna nazwa uzależnienia od narkotyków. Choroba ta ma przede wszystkim niesamowicie złożony charakter, gdyż stanowi nie tylko problemy medyczne, ale również społeczne oraz prawne. Narkotyk jest to produkt, który wpływa na pracę ludzkiego mózgu.

Nałóg fizyczny – uzależnienie od narkotyków

Nałóg fizyczny polega przede wszystkim na tym, że doświadcza się silnej reakcji fizjologii ludzkiego organizmu po odstawieniu narkotyków. Narkomania cechuje się głodem narkotycznym. Osoba chora jest zmuszona do zażycia środków odurzających przez swój organizm. Wiele osób zastanawia się czy osoba uzależniona ma wybór – wziąć czy nie wziąć tabletki? Ciężko powiedzieć co czuje taka osoba, jedno jest pewne – uzależnienie jest niesamowicie ciężką chorobą i trudno z nią walczyć. Objawy uzależnienia dotyczą zarówno aspektu psychicznego, jak i aspektu fizycznego. W zależności od tego, jaka jest faza uzależnienia, każda osoba odczuwa zupełnie inne symptomy. Pierwsze objawy jakie mogą się pojawić, to przede wszystkim:

  • zaczerwienione oczy,
  • rozszerzone źrenice,
  • nadpobudliwość.

Leczenie narkomanii

Trzeba przyznać, że leczenie narkomanii jest niesamowicie ciężkim procesem. Osoba chora musi przede wszystkim wyrazić chęć na takie leczenie. Na początku powinna być przeprowadzona detoksykacja, której celem jest przede wszystkim uwolnienie ludzkiego organizmu od wszelkich środków odurzających. Następnie osoba chora musi uczęszczać na terapię. Jest ona najczęściej przeprowadzona w zamkniętym ośrodku, ponieważ w ten sposób chory nie ma kontaktu z narkotykami. Terapeuta kontroluje osobę chorą, dzięki czemu jego stan może się znacznie polepszyć. Ostatnim etapem jest powrót chorego do normalnego otoczenia. Jest to dla narkomana ogromny sprawdzian. Podczas leczenia stosować można terapię substytucyjną oraz terapię poznawczo-behawioralną.

Sprawdź: Leczenie narkomanii - Klinika Kuźnia

Uzależnienie od narkotyków jest to niesamowicie ciężka choroba, aczkolwiek zdecydowanie można z nią wygrać i żyć normalnie – wszystko zależy od osoby chorej.