Nowoczesne formy rehabilitacji pozwalają nam na stosowanie takich zabiegów, które jeszcze kilkanaście lat temu wykonywane były przede wszystkim w kręgach sportowych. Wiele z nich dziś jest dostępnych również dla zwykłego obywatela, który cierpi z powodu przebytych urazów, dolegliwości związanych z nieprawidłowym rozwojem układu ruchu czy po prostu kontuzji nabytych podczas sportów amatorskich.

Plastrowanie to właśnie jedna z takich metod, które zyskują sobie coraz większe zainteresowanie wszystkich osób cierpiących na bóle kolan. Oczywiście, metoda plastrowania musi być dobrana do tego, jakie urazy zostały stwierdzone przez danego ortopedę, a także dopasowana do innych metod fizjoterapii. Uważa się jednak, że plastrowanie kolana jest dziś jedną z wygodniejszych i niwelujących ból metod rehabilitacji zarówno po urazach, jak i po zabiegach.

Czym jest plastrowanie?

Na dobrą sprawę warto na początek wiedzieć, czym jest plastrowanie dynamiczne. Jest to tak zwany kinesiotaping, którego efekty można zauważyć choćby u rozmaitych sportowców – kolorowe taśmy przyklejane są bezpośrednio na skórę, działając na zawarte tam receptury, dzięki czemu zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz redukuje ewentualny ból. Zaletą kinesiotapingu jest to, że nie da się go zrobić w sposób nieodpowiedni – nie zaszkodzi się, tylko po prostu nie będzie prawidłowo działał i nie da żadnego efektu. Z tego powodu istotne jest, aby plastrowanie kolana wykonał specjalista, który faktycznie się na tym dobrze zna i wie, jak wykonywać wszystkie zabiegi w sposób dostosowany do konkretnego stanu pacjenta.

Plastrowanie w zastępstwie rehabilitacji?

Podstawową sprawą jest to, że taping kolana nie powinien być wykonywany w zastępstwie stosowania innych metod rehabilitacyjnych. Najczęściej jest to metoda, którą stosuje się jako uzupełnienie prawidłowej rehabilitacji, obejmującej zarówno stymulację kolana, jak również klasyczne ćwiczenia proponowane przez specjalistę. Stosowanie plastrowania jako jedynej metody rehabilitacji może być skuteczne, ale jednocześnie często znacznie ogranicza możliwości pracy fizjoterapeuty. Plastrowanie stosuje się przede wszystkim w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, ograniczenia nieprawidłowej ruchomości stawów w przypadku stanów tuż po zabiegach, a także dla regulowania napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonane plastrowanie jest więc metodą bardzo skuteczną, o ile występuje jako dodatek do właściwie dostosowanej do danego przypadku rehabilitacji ruchowej. Ważne jest, aby plastrowanie było wykonywane np. w przerwach między ćwiczeniami, dla komfortu pacjenta.

Więcej na temat formy terapi jaką jest taping rehabilitacyjny możesz przeczytać na stronie RehabilitacjaRST