Czasami niemowlęta rodzą się z pewnymi komplikacjami. Ciąża może być donoszona, bez większych problemów, a dopiero w trakcie porodu dochodzi do problemów, których następstwa są bardzo groźne. Nie ma na to niestety reguły, dlatego rodzice nigdy nie powinni obwiniać ani siebie, ani personel medyczny, który z zasady chce jak najlepiej (o tych ekstremalnych przypadkach nie będziemy dyskutować). Dlatego, gdy dochodzi do problemów, nie można się załamywać, a zacząć działać – bo od teraz wszystko w naszych rękach.

Diagnoza często może załamać rodziców, sprawić, że cały idealny świat nagle legnie w gruzach. Zaczynają się rozmyślania – co zrobiliśmy źle, gdzie popełniliśmy błąd. Jednak nie wolno w ten sposób podchodzić do problemów dziecka, a po prostu działać! Od myślenia jeszcze nikt nie wyzdrowiał, a współczesna medycyna jest w stanie bardzo dużo pomóc!

Metoda NDT Bobath dla dzieci i niemowląt

Współczesna rehabilitacja w Polsce bazuje na sprawdzonych sposobach zza oceanu. Jedną z nich jest metoda NDT Bobath, która została stworzona w latach 40-stych ubiegłego wieku. Od prawie 40-stu lat cieszy się ona również powodzeniem w naszym kraju i zbiera bardzo pozytywne opinie od lekarzy, rehabilitantów i samych rodziców.

Jak wiadomo, żaden z rodziców nie chce, by jego dziecko miało jakiekolwiek problemy – jednak czasami jest to od nas niezależne. Jednak pomoc, przywrócenie sprawności – nawet częściowej już zależy od samego rodzica, który będzie szukać pomocy i ratunku. W rehabilitacji korzystanie z metody NDT Bobath może przynieść wiele dobrego. Pomóc w problemach z poruszaniem się, odruchami, które nie są do końca prawidłowe czy łagodzeniu porażeń mięśni. W jednych przypadkach rehabilitacja jest w stanie przywrócić pełną sprawność, w innych tylko częściową. Jednak za każdym razem, podnosi standard życia dziecka, jak i samego rodzica.

Terapeuta, podczas ćwiczenia całym ciałem dziecka, jest w stanie dostarczyć zrównoważone doznania, które dziecko odczuwa – a tym samym aktywizuje się. Jednak, by osiągnąć sukces, dziecko musi też współpracować i reagować na pracę, która nie może się zakończyć po zauważeniu pierwszych efektów. Co prawda metoda NDT Bobath jest długotrwałym leczeniem, to skutki, rezultaty mówią same za siebie – że warto! Dziecko zaczyna żyć, komunikować się, poruszać mięśniami i znikają niektóre problemy. Dlatego każde dziecko, niemowlak, u którego zdiagnozowano choroby, powinien czym prędzej poddawać się rehabilitacji, aby w późniejszych latach mieć godne życie bez polegania na pomocy od innych.

Dziękujemy ” Centrum Szkoleń Top School ” za pomoc w realizacji wpisu