Bóle kręgosłupa, stawów, a nawet bóle głowy – okazuje się, że na wszystkie niezwykle powszechne dolegliwości może pomóc terapia mięśniowo-powięziowa. Ta stosunkowo młoda metoda leczenia zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Warto przyjrzeć jej się dokładniej.

Nowatorskim podejściem stosowanym w terapii mięśniowo-powięziowej jest spojrzenie na pacjenta jak na całość. Oznacza to, że nie określa się konkretnego miejsca bólu i na nim skupia, tylko próbuje się zrozumieć jego przyczynę. A wielokrotnie okazuje się, że ból w stawie kolanowym wywołany jest nieprawidłowościami w stawie biodrowym czy przez krzywy kręgosłup. Dlatego pierwszym etapem podczas wprowadzania to terapii jest dokładny wywiad i badanie, które pozwala na określenie dolegliwości kostno-stawowych, z którymi boryka się pacjent. Choć ta metoda leczenie w Ameryce jest już dość powszechna, w naszym kraju dopiero się rozwija. Na polskim rynku pojawia się co raz więcej firm które zaspokajają popyt na fizjoterapeutów i oferują szkolenia z tych zakresów. Liczne badania potwierdzają jednak, że jest niezwykle skuteczna i w większości wypadków bezpieczna.

Nerwobóle, bóle stawów i kręgosłupa

Coraz popularniejsza w Polsce terapia mięśniowo-powięziowa skierowana jest przede wszystkim do osób, które uskarżają się na ból kręgosłupa, stawów, a niekiedy nawet głowy. Specjalista zaprasza pacjenta na dwanaście spotkań podczas których na nowo „układa” jego ciało, dokonuje korekt w postawie i poruszaniu się, nakazuje zmienić szkodliwe przyzwyczajenia. W niektórych wypadkach pacjent zmuszony jest do uczenia się zupełnie nowego sposobu poruszania się, ponieważ okazało się, że to, jak poruszał się do tej pory powodowało liczne problemy. Najczęściej chodzi o stawy kolanowe i biodrowe, które są zbytnio obciążone. Kolejnym powszechnym problemem są bóle kręgosłupa. Po kilka sesjach może okazać się, że nie ma potrzeby brać leków czy robić zabiegu – terapia mięśniowo-powięziowa wystarczy.

Terapia nie dla każdego

Gdy ktoś jest stosunkowo zdrowy, ale dokucza mu bolący kręgosłup – zdecydowanie powinien zdecydować się na terapię mięśniowo-powięziową. Nie jest ona jednak rozwiązaniem dla osób, które cierpią na inne poważne dolegliwości, jak chociażby nowotwory, tętniaki, poważne infekcje, osteoporozę czy zaawansowaną cukrzycę. Terapia ma na celu usunięcie napięć i zrostów, a to bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie ruchowe całego organizmu, jednak nie jest to terapia wskazana dla osób, które zmagają się z inną poważną chorobą nie związaną z układem kostno-stawowym. Nie zmienia to jednak faktu, że terapia mięśniowo-powięziowa jest alternatywą dla wielu tysięcy osób, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa, czy stawów.

Więcej na temat terapii przeczytasz odwiedzając stronę Top School