Udar mózgu

Udar mózgu, czyli inaczej wylew krwi do mózgu, do bardzo poważna choroba, która często powoduje, że człowiek przestaje normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Do częstych efektów zaliczają się:

 • problemy z mówieniem
 • nierozumienie znaczeń słów
 • upośledzenia słuchowe i wzrokowe
 • afazja, zaburzenia neurologiczne
 • zaburzenia percepcji i czucia
 • problemy z prawidłową koordynacją ruchową
 • niedowłady kończyn.

Najważniejsze w trakcie leczenia jest to, aby chory nie czuł się osamotniony. Bliscy powinni poświęcać mu jak najwięcej uwagi, ponieważ tylko dzięki temu być może uda się uniknąć stanów depresyjnych, które są groźne dla życia a przy okazji spowalniają albo całkowicie uniemożliwiają skuteczne prowadzenie rehabilitacji. Jakie ćwiczenia należy wykonywać z osobą po udarze mózgu? Oto kilka praktycznych wskazówek, z których z pewnością skorzystają bliscy wielu pacjentów cierpiących z powodu następstw wylewu.

Niemożność porozumienia się z otoczeniem
Zaburzenia mowy pojawiają się niezwykle często. Wówczas trzeba wykazać się ogromną cierpliwością w stosunku do nowej sytuacji. Pacjent będzie na nowo uczył się poszczególnych słów oraz rozumieć ich znaczenie. Nie powinny zdziwić nas sytuacje kiedy nasz bliski nie będzie w stanie prawidłowo nazwać poszczególnych przedmiotów. Słowotwórstwo wynikające z próby porozumienia się jest zupełnie normalne i nie należy się tym nazbyt martwić. Aby poprawić zdolność mowy wynikającą z uszkodzenia aparatu, czyli specjalistycznie mówiąc dyzartrii należy wymuszać na chorym rozmowę. Każdy kolejny dźwięk będzie zarówno sukcesem jego, jak i opiekuna.

To właśnie od mowy należy rozpocząć cały proces rehabilitacji. To niezwykle ważne, ponieważ wówczas łatwiej będzie przebrnąć przez kolejne etapy.

Niedowłady kończyn
W tym przypadku zaleca się, aby każdorazowo korzystać z pomocy specjalistów. Nieprawidłowo przeprowadzana fizjoterapia może przynieść bardzo poważne skutki uboczne, które tylko pogorszą stan pacjenta a do tego dopuścić nie można.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?
Bliscy osoby chorej powinni przede wszystkim wzmacniać efekty uzyskane podczas specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Wystarczy nakłaniać chorego do wykonywania prostych, codziennych czynności:

 • utrzymywanie łyżki lub kubka
 • czesanie włosów
 • ściskanie i rozluźnianie pięści
 • drapanie (wówczas pracują mięśnie rąk)
 • czy po prostu zginanie i rozluźnianie poszczególnych stawów.

Większy problem pojawia się w sytuacji kiedy pojawia się również problem ze słuchem i wzrokiem
Upośledzenia tych narządów również są spotykane stosunkowo często. Wówczas samodzielnie nie jesteśmy w stanie wiele zrobić. Możemy, jako opiekunowie, stymulować nieco aparat wzroku oraz słuchu. Efektywność jest jednak uzależniona od stopnia upośledzenia.

W podobnych sytuacjach należy bezwzględnie pozostawać pod opieką specjalistów. Tylko oni są w stanie wdrożyć specjalistyczne metody leczenia, które mogą przywrócić choremu całkowitą lub przynajmniej częściową sprawność. Jeśli pragniesz się dowiedzieć więcej lub zasięgnąć rady na temat opieki na osobą po udarze mózgu zapraszam Cię na stronę: Centrum rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna RST.