Dawniej słyszeliśmy wiele historii o tym, jak proste złamanie, jakiś mały wypadek na zawsze przekreślił szansę na karierę sportową. Dobrze zapowiadająca się osoba, musiała pożegnać się z karierą, chociaż stała na początku swojej drogi do sławy. Obecnie – jak pokazuje życie, nawet straszne wypadki, które na pierwszy rzut oka przekreślają nawet możliwość chodzenia, po kilku miesiącach nie są problemem, a sportowiec wraca do najlepszej formy. Jak? Wszystko już w rękach fizjoterapeuty.

Fizjoterapia dla sportowców nie jest prostą dziedziną. Wymaga doskonałej wiedzy, szybkiego podejmowania trudnych decyzji, które bardzo często mogą przekreślić dalszą karierę samego sportowca i serce – ono też jest ważne. Bo tylko dobre przykładanie się do swoich obowiązków, daje największą szansę na powrót do pełnego zdrowia, jak i formy.

W mediach ostatnio widzieliśmy wiele wypadków, czy to na stokach, boisku czy na hali. Sportowcy upadali i wynoszeni byli na noszach, wskazując co ich boli. Na długo znikali ze świata sportu, a trenerzy jak i rzecznicy mówili, że nic nie wiadomo, jak dalej potoczą się losy ich podopiecznych. Przychodzi nowy sezon, a te same osoby nie dość, że są w rewelacyjnej formie, ale i pobijają rekordy, zdobywają bramki, stają na podium. Gdzie tkwi sekret? Wszystko to znajduje się w rękach fizjoterapeuty, który przez te miesiące ciszy, ciężko walczył ze swoim pacjentem o powrót nie tyle do formy, co do życia! A jak widać, ta dziedzina bardzo mocno się rozwija, skoro można nie tylko wrócić do tego, co było, ale przekraczać kolejne granice „niemożliwości”.

Jednak, jak można się domyślać, kluczem tutaj jest odpowiedni fizjoterapeuta. Nie każdy się nadaje do pracy ze sportowcem. Idealny kandydat powinien mieć bardzo rozległą wiedzę nie tylko o anatomii ciała, swoim fachu, ale również sporcie, jaki wykonuje jego pacjent. Aby wiedział, jakie urazy najczęściej powstają, w jaki sposób i z jaką intensywnością. Poza tym, odpowiednia relacja między sportowcem, tworzenie zaufania z fizjoterapeutą jest tutaj dużym kluczem do sukcesu oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników i powrotu do formy, jak i ukochanego sportu!

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności fizjoterapeuty? Zapraszam do zapoznania się z:

szkolenia dla fizjoterapeutów