rehabilitacja kręgosłupa Kraków

Jeszcze do niedawna wszyscy pacjenci, u których stwierdzano przepukliny na różnych odcinkach kręgosłupa skazywani byli na konieczność poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Dziś odchodzi się od bezwzględnych operacji przy tego typu schorzeniach, lżejsze przypadki kierując na odpowiednią rehabilitację.

Operacja przepukliny kręgosłupa w najbardziej ciężkich przypadkach nadal jest praktykowana, po analizie zarówno stanu pacjenta, jak i jego stylu życia oraz wszelkich przeciwwskazań. Wielu chorych jednakże cieszy się z tego, że nie w każdym przypadku taki zabieg jest konieczny, bo przy lżejszych schorzeniach wystarczy po prostu dobrze pasowana rehabilitacja.

Cele rehabilitacji przy przepuklinie

Przepuklina kręgosłupa jest o tyle niebezpieczna, że powoduje silny ból, a dodatkowo również może się stopniowo pogarszać, prowadząc w końcu do konieczności wykonywania pilnego zabiegu. Niekiedy zły stan przepukliny prowadzi nawet do ograniczenia aktywności fizycznej i ucisku na nerwy, co jednocześnie może powodować paraliże kończyn. Z uwagi na to rehabilitacja przepukliny kręgosłupa skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni kręgosłupa, co ma sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i odciążeniu odcinka, na którym znajduje się przepuklina. Co więcej, rehabilitacja również zwiększa ukrwienie okolicy przepukliny i stymuluje przepływ limfy, co pozytywnie wpływa na samopoczucie chorych i usuwa niebezpieczne obrzęki. Istotne jest również zniwelowanie bólu oraz polepszenie ogólnej kondycji fizycznej chorego.

Zakazane czynności

Istnieje cały zakres czynności, których w przypadku przepukliny kręgosłupa lepiej jest unikać w rehabilitacji. Bardzo niewskazany jest bezpośredni ucisk na obszar przepukliny, czy to przy wykonywaniu ćwiczeń, czy przy terapii manualnej, masażu ręcznym albo z wykorzystaniem masażerów. Niezalecane jest również narażanie na silniejszą pracę mięśni grzbietowych, jako że są one w znacznym stopniu przeciążane już przez sam stan przepukliny. Z tego powodu nie stosuje się na nich również żadnych form elektrostymulacji mięśni.

Prawidłowa rehabilitacja

Podstawą jest regularność treningów oraz dostosowanie ich do potrzeb danego pacjenta. Co więcej, wiele ćwiczeń wykonywanych najpierw pod okiem i z pomocą rehabilitanta może i powinno być powtarzanych w domu przez samego chorego. Niewskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych na czas ćwiczeń, jako że ból jest wyraźnym czynnikiem sterującym intensywnością rehabilitacji. Jednym z podstawowych zabiegów wykorzystywanych przy przepuklinie jest fonowanie, które może być wykonywane w domu oraz z opieką specjalisty. Dodatkowo odciąża się kręgosłup, np. z użyciem specjalnych form hydromasażu.

Więcej o rehabilitacji kręgosłupa możesz dowiedzieć się klikając w poniższy obrazek:

RST Rehabilitacja