Wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych nie powinno się ograniczać do krótkich sesji z fizjoterapeutą. Owszem, wówczas wykonywana jest lwia część rehabilitacji, która ma ogromny wpływ na szybszy powrót do zdrowia po urazie. Jednak jeśli chcemy szybciej odzyskać formę, powinniśmy wykonywać różnorodne ćwiczenia rehabilitacyjne również w domu.W domu mamy możliwość wykonywania wielu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nie potrzebujemy do tego skomplikowanych sprzętów i pomocy fizjoterapeuty.

Sprzęt

Czasem wystarczy zwykłe krzesło, piłeczki wypełnione grochem, małe, poduszka. Możemy wykonywać różne ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomogą nam odzyskać sprawność sprzed wypadku. Oczywiście wcześniej warto skonsultować się z lekarzem, czy z rehabilitantem, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Nie możemy zdawać się na intuicję, czy przeforsowywać się, gdyż wtedy możemy sobie zrobić więcej krzywdy, niż pomóc. Dlatego też wszystko powinno się odbywać w granicach zdrowego rozsądku.

Ruch

Nie mniej jednak po kontuzji nie możemy leżeć cały czas na łóżku i odpoczywać. Ciągły ruch i ćwiczenia rehabilitacyjne pomogą nam odzyskać formę, a także patrzeć optymistycznie na świat. To my, pacjenci, mamy największy wpływ na jakość i tempo rehabilitacji.

Ważne

Nasze zaangażowanie, systematyczność i mobilizacja mają bardzo duże znaczenie. Choćby lekarze stawali na głowie, nie uczynią cudów, jeśli my sami nie będziemy się przykładali do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy szybko wrócić do formy.